Poradnik kierowcy na wakacje

Wakacje to czas w którym kierowcy – nawet ci niedzielni ruszają w Polskę lub nawet trochę dalej. O czym powinni pamiętać aby nie zostać niemile zaskoczonym w drodze? Oto spis najważniejszych rzeczy – lektura obowiązkowa przed wyjazdem na urlop!

Na co dzień nie ma za bardzo czasu aby myśleć o dokładnym przygotowaniu do urlopu. Kierowcy powinni mieć się jednak na baczności. Zaniechania w tej dziedzinie mogą skutkować gorzkim rozczarowaniem. I nie chodzi tylko o mandaty.

Zabezpieczeni i spokojni

Przed wyjazdem na wakacje zmotoryzowani powinni sprawdzić stan samochodu. Kontrola płynów, hamulców, wycieraczek klimatyzacji jest niezbędna. Jeżeli nie mamy do tego serca, nie wahajmy się poprosić o pomoc specjalistów, będziemy mieć przynajmniej spokojną głowę. Sami możemy za to zatroszczyć się o czystość pojazdu i ubezpieczenie. Na OC/AC może się nie skończyć – co bardziej zapobiegliwi kierowcy wykupują sobie ubezpieczenia assistance, które gwarantują im otrzymanie pomocy w razie gdyby samochód zepsuł się w drodze. Co lepsi ubezpieczyciele zapewniają auto zastępcze czy organizują hotel. Oczywiście taka opieka kosztuje – im większa ochrona, tym większa składka. Upewnijmy się od kiedy ubezpieczenie będzie nas chroniło – czy od dnia wykupu czy może np. z tygodniowym opóźnieniem.

Drogowe bonusy

Kierowca może potrzebować wsparcia – nawigacja to już standard. Spokojnie – dotarcie do celu może nie kosztować ani grosza. Istnieją aplikacje na telefony, które prowadzą do celu za darmo a jeszcze powiadomią kierowcę o tym, że za ileś metrów czeka fotoradar. Fotki zrobionej przez to urządzenie chyba nikt nie chce mieć. Właśnie – zmotoryzowani powinni pamiętać, że na trasie czekają na nich patrole policji, inspekcje czy właśnie fotoradary. Nie łudźmy się – na kilkuset kilometrowej trasie prawie na pewno spotkamy takie atrakcje. Z drugiej strony – powstrzymajmy się też od panikowania – ten kto przestrzega przepisów, nie dostanie mandatu. Na trasie czas umili nam muzyka lub same widoki.

Pies też pasażer

Warto też odpowiednio przygotować się do drogi. Wygodne ubranie i sprawdzone buty do tego okulary na wypadek słońca – to zestaw obowiązkowy. Kierowca powinien siadać za kierownicę wypoczęty i odprężony, pasażerowie zaś nie powinni mu przeszkadzać w prowadzeniu auta. Jeżeli w pojeździe transportujemy pupila – psa lub kota trzeba zadbać o jego odpowiednie usadowienie i zabezpieczenie. Zwierze musi mieć swobodę oddychania, nie powinno zaś kręcić się po pojeździe bo może spowodować wypadek. Na drogę zabieramy przekąski i wodę. Przy dłuższych podróżach warto robić regularne przerwy na np. kawę. Gdzie? Na stacji benzynowej, ale np. w mijanych restauracjach czy barach. Na popularnych trasach z pewnością nie zabraknie nam tego typu lokali.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *