Podróż z towarzyszem?

Kierowcy często nie podróżują sami, lecz w towarzystwie. Nie zawsze wychodzi to obu stronom na dobre, choć często jest też tak, że pasażer to dla kierowcy szansa na urozmaicenie podróży. Oboje można fajnie spędzić czas i bezpiecznie dojechać do celu. Jak podróżować wspólnie tak, aby wszyscy byli zadowoleni?

Jeżeli podróżujemy z dzieckiem sprawa jest względnie prosta – wsadzamy malucha w fotelik i ewentualnie dajemy do zabawy maskotkę, czy jakiś dziecięcy gadżet. Starsze dziecko może już poczytać książkę lub pograć na telefonie bądź tablecie. Dorosły pasażer? Możemy sobie milczeć albo…

Troska o pasażera

Nawet najdłuższa droga może być o wiele przyjemniejsza jeżeli będziemy ją pokonywać z fajnym współpasażerem. Jeżeli tylko pozwala nam na to podzielność uwagi, to możemy pozwolić sobie na pogawędki, albo słuchanie opowieści pasażera. Długie trasy sprzyjają zacieśnianiu więzi, krótkie też tyle, że w mniejszym stopniu. Dobry kierowca troszczy się o osoby, które przewozi w samochodzie. Nie trzeba tu nawet luksusów – wystarczy czysty samochód i wygodne siedziska, które dostosuje się do potrzeb osoby siedzącej. Nie trzeba też cały czas zabawiać się rozmowami – czasem dobrze pomilczeć i posłuchać muzyki, oglądać widoki i cieszyć się podróżą.

Co pasażer da kierowcy

Pasażer może być też – oj tak – pożyteczny. Nie od dziś wiadomo, że mądry pasażer to dobry pilot. To fakt – pasażer może poświęcić całą uwagę na analizowanie mapy i drogi. Z drugiej strony, dziś można poradzić sobie z tym też w inny sposób, a mianowicie poprzez nawigację. Nie trzeba nawet kupować sprzętu i go potem instalować – wystarczy smartfon. Na rynku działa przynajmniej kilka dobrych aplikacji za pomocą których można nie tylko dotrzeć do celu (będąc prowadzonym jak dziecko), ale po drodze uniknąć jeszcze mandatów. Dlaczego? Bo apki potrafią ostrzec nas przed fotoradarami, inspekcjami i patrolami stróżów prawa. Ich bardziej zaawansowane wersje podpowiedzą też trasy prowadzące przez najmniej zatłoczone drogi. Najlepsze w nich jest to, że są często darmowe.

Skąd brać pasażera

Nawet z nawigacją – warto mieć jednak pasażera. Na pewno doceni on nie tylko wygląd auta i jego czystość, ale także np. uchwyty na kubki czy gazetę do poczytania. Dzięki pasażerowi możemy czuć się bezpieczniej i będzie nam raźniej. Jeśli brak nam towarzystwa zawsze można spróbować umówić się na przejazd z kimś, kto jedzie w tym samym kierunku (carpooling) albo nawet zabrać autostopowicza – oczywiście pamiętając o środkach ostrożności. Kompana podróży można szukać wśród znajomych-znajomych – od czego mamy w końcu media społecznościowe? I dalej, w drogę!

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *