W zdrowym ciele zdrowy duch

Powiedzieć łatwo, zatroszczyć się o zdrowie przychodzi już nieco trudniej. Dlaczego? Koronną wymówką każdego jest brak czasu. To nie zawsze wiarygodne usprawiedliwienie – zdrowie to nasz kapitał i po prostu musimy o nie dbać. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają pracę siedzącą – albo są np. zawodowymi kierowcami. Dla nich ruch to szansa na rozprostowanie kości i dobre funkcjonowanie.

Kierowcy często dbają o swoje cztery kółka o zupełnie zapominając o swoim własnym! Nie może tak być przecież o tym, jak porusza się pojazd w przeważającej mierze decyduje jego kierowca. Zdrowy kierowca to jeden z gwarantów bezpiecznej jazdy.

Za kółkiem sport

Sport nie zawsze oznacza konieczność udziału w maratonie – wręcz przeciwnie. Zacznijmy od spacerów, przeplatanych truchtem. Rower, basen, nornic walking – co komu się podoba. Naprawdę nie trzeba poświęcać tutaj wiele czasu – trenerzy zalecają początkujących ruch 3 razy na tydzień po 30 minut. To chyba jeszcze nie tragedia, prawda? Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na swój kręgosłup – ćwiczenia na tę cześć ciała mogą dać ulgę obolałym plecom. Jeśli z plecami jest coś nie tak to warto odwiedzić ortopeda potem profesjonalnego, dyplomowanego masażystę. Pamiętajmy, że niesprawdzony masażysta może zrobić nam krzywdę. Kierowca może zatroszczyć się o swoje plecy jeszcze w inny sposób – poprzez odpowiednie ustawienie fotela oraz zagłówków. Dodajmy też słowo o możliwości doczepienia do fotela maty masujące, która przyda się tym, którym we znaki dają się dalekie podróże. Kierowcy w trasie sprzyjają przerwy w jeździe. To okazja nie tylko do zjedzenia ciepłego, lekkiego posiłku i wypicia kawy czy herbaty, ale także do wykonania kilku prosty ćwiczeń, które pomogą rozprostować kości.

Oczy i uszy zdrowo otwarte

Zmotoryzowani powinni pamiętać aby siadać za kółko w dobrej formie – chodzi tu nie tylko o tężyznę fizyczną ale ogólny stan zdrowia – np. serce. Choroby układu krążenia powodują ok. 50% zgonów w Polsce! Tak samo ważne są oczy – kierowca musi przecież widzieć, co dzieje się na drodze. Słuch też odgrywa bardzo ważną rolę – kto słyszy – ten może lepiej kontrolować to co robi. Pamiętajmy też o zażywanych lekach – trzeba upewnić się czy nie upośledzają naszej zdolności do prowadzenia pojazdów – jeżeli tak to nie ma rady – trzeba przesiąść się na fotel pasażera. Zmotoryzowani powinni również postępować ostrożnie z alkoholem. Dlaczego? Bo picie i prowadzenie auta się wykluczają. Za jazdę pod wpływem grożą ogromne sankcje – odebranie prawa jazdy czy nawet pozbawienie wolności! Polskie prawo Rozróżnia stan nietrzeźwości i stan po spożyciu. Stan po spożyciu zachodzi gdy: stężenie alkoholu we krwi od 0,20/00 do 0,50/00 alkoholu (promile). Stan nietrzeźwości mamy gdy: zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,50/00 albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *