Podróżuj z głową

Dobre zaplanowanie podróży może oszczędzić kierowcy wielu rozczarowań i stresów. Nie ma co się spinać, a po prostu włożyć trochę wysiłku w opracowanie planu podróży. Nie jesteśmy też sami. Wielu kierowców nie wie jaka najlepsza nawigacja będzie sprawować się dobrze w ich wypadku, gdzie warto zatrzymać się na obiad i co robić w sytuacji awaryjnej.

Szeroka droga, mądrzy kierowcy, łatwy dojazd do celu – czyli pomarzyć zawsze można. W rzeczywistości takie podróżowanie może okazać się znacznie mniej przyjemne. Na nieprzygotowanych czeka wiele kiepskich atrakcji.

Kierowcy, którzy ruszają w dalszą, nieznaną trasę powinni wiedzieć, że nie muszą sami walczyć z wytyczaniem trasy i błądzić po mieście. Nie muszą też szukać na gwałt pilota. Z pomocą przyjdą nawigacje samochodowe. To już cała, mała gałąź gospodarki. Nawigacje dostępne są w różnych modelach, rozmiarach i kolorach. Jaka najlepsza nawigacja dla Ciebie? Tego nie wie nikt. Trzeba decydować samemu, bo ilu kierowców, tyle potrzeb. Niektórzy potrzebują czegoś, co ładnie będzie komponować się z wnętrzem auta, inni szukają ekonomicznych rozwiązań – im tańszych, tym lepszych. Nawigacja niejedno ma imię – dostępne są modele, które montuje się w samochodzie – bogata jest także oferta navi – apek, czyli aplikacji mobilnych dostępnych z poziomu smartfona. Kierowca pobiera, apkę, włącza i jedzie tam, gdzie chce. Dodatkowym atutem nowoczesnych apek, jest fakt, że potrafią one ostrzec kierowcę przed drogowymi niespodziankami takimi jak na przykład patrol policji, patrol nieoznaczony, fotoradar, inspekcja drogowa. Najnowsze wersje apek potrafią tak kierować kierowcę aby w miarę możliwości omijać korki.

Na drogach, na jesiennych podróżników czyha nie tylko zwierzyna leśna – na którą trzeba uważać, ale także niewidzialność. O co chodzi? Jesienią na drogach szybciej zapada zmrok przez co piesi i rowerzyści stają się praktycznie niewidoczni. Sami kierowcy, którzy mają ciemne auta mogą stać się niewidoczni a słaba widoczność może stać się przyczyną wypadków. Dlatego należy zatroszczyć się o to aby reflektory pojazdu działały wyśmienicie i rozjaśniały drogę nam oraz innym uczestnikom ruchu. Nie bez znaczenia jest sam styl jazdy kierowcy. Nie może być tak, że zmotoryzowany jedzie na złamanie karku przed siebie i nie obchodzi go reszta świata. Kierowca jest odpowiedzialny za pojazd – powinien jechać z prędkością umożliwiającą bezpieczną jazdę.

Co z pakowaniem? Należy pamiętać o taki ładowaniu walizek do auta aby nie naruszały one w efekcie stateczności pojazdu. Ostrożnie też z umieszczaniem pakunków w okolicy okien – widoczność to rzecz święta. Pakunki nie mogą też blokować kierowcy dostępu do biegów, kierownicy ani hamulca ręcznego.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *