Czy wszyscy powinni jeździć samochodami – alkohol, stan zdrowia – jaki mają wpływ na zdolności manualne i reakcję kierowcy?

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się kontrowersyjne. Wiadomo – nie wszyscy jeżdżą samochodami – nie wszyscy mogą, nie wszyscy chcą. Czasem jednak można odnieść wrażenie, że nie wszystkie osoby, które spotyka się na ulicach powinny w ogóle prowadzić samochód. Sprawa jest poważna – w grę wchodzą nie tylko nerwy kierowców, ale też bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu!

W Polsce od lat liczba aut rosła – tak, jak liczba osób aspirujących do zostania kierowcami. Na drogach mamy więc tłoczno a często także niebezpiecznie. Nikt chyba nie ma już wątpliwości – niektórzy kierowcy w ogóle nie powinni byli siadać przed kółkiem.

Zdrowie i zdrowy rozsądek

Oczywistym jest, że za kierownicę nie powinny siadać osoby, która prawie nie widzą, tak samo jak osoby starsze, które nie są w stanie bezpiecznie prowadzić auta. Z drugiej strony mamy też rzeszę bardzo sprawnych fizycznie ludzi, którzy jeżdżą tak nieodpowiedzialnie, że w zasadzie od razu powinni tracić prawko. Efekty szarżowania na drogach są naprawdę opłakane – co roku w Polsce dochodzi do ok. 30 tys. wypadków – większość z nich jest efektem błędów popełnianych przez kierowców. Nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie – to tylko pierwsze z brzegu przewinienia, których konsekwencje mogą być bardzo tragiczne.

Bez procentów procentuje

Teraz kilka słów o pijanych kierowcach. Osoby, które piły alkohol na pewno zaliczają się do grupy, która nie powinna jeździć samochodami. Przypomnijmy. Polskie prawo wyróżnia dwa stany – po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości podpada pod kodeks karny i występuje gdy:

  • stężenie alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo

lub gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰


Stan po spożyciu zaś mamy wówczas, gdy:

  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

lub gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 ‰

W zależności od tego, czy kierowca jest w stanie nietrzeźwości czy w stanie po spożyciu grożą mu różne konsekwencje. Jazda pod wpływem może zaprowadzić zmotoryzowanego prosto za kratki a już na pewno wydrenować jego kieszeń czy pozbawić praw do prowadzenia auta. Na drogach nie ma miejsca na pijanych kierowców – i kropka.

Dodajmy na koniec jeszcze, że na drogach nie ma również miejsca na tak zwanych piratów drogowych, którzy z uporem godnej lepszej sprawy łamią przepisy, ignorują znaki, za nic mają prawa innych uczestników ruchu. Takie osoby są tykającą, drogową bombą zegarową i powinny być odsuwane jak najdalej od kierownicy.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *