Zatrzymanie i postój – trudniejsze niż myślisz

Proste rzeczy bywają najbardziej skomplikowane. Taki na przykład postój czy zatrzymanie. Niby prozaiczna rzecz, niby codzienność a w praktyce mandaty sypią się jak śnieg zimą. Zobacz czy nie popełniasz popularnych błędów. Mogą być one bardzo kosztowne.

Czym różni się zatrzymanie od postoju. Zatrzymanie to każde unieruchomienie pojazdu wynikające z przepisów bądź warunków ruchu, lub takie, które z nich nie wynika lecz trwa poniżej 1 minuty. Postój jest wtedy, kiedy auto unieruchamia się na dłużej niż minutę – to, w uproszeniu, odpowiednik parkowania.

Postój i zatrzymanie – kwestia problematyczna

Holowanie samochodówPostój i zatrzymanie to poważna sprawa – jeżeli chodzi o parkowanie to w miastach jest z tym spory problem – brakuje miejsc, a te co są, dostępne są odpłatnie. Warto zwracać szczególną uwagę miejsce parkowania czy zatrzymania – pojazd musi być widoczny dla innych uczestników ruchu, nie może być tak, że powoduje zagrożenie bezpieczeństwa. Zatrzymanie na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania oznacza 300 zł kary. Zatrzymanie na pasie między jezdniami to 100 zł kary. Drożej wychodzi zatrzymanie za moście, w tunelu bądź wiadukcie – 200 zł.

Oznaczaj i do przodu

Postój pojazdu na wskutek awarii czy stłuczki trzeba prawidłowo oznaczyć. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z 150 zł kary. Nieprawidłowe parkowanie na chodniku to 100 zł mandatu. Kierowca, który naruszy zakaz postoju w miejscach w których utrudnia się wjazd bądź wyjazd musi być gotowy na utratę kolejnych 100 zł. Uwaga na strefę zamieszkania! Kto nie chce popaść w konflikt z prawem niech parkuje tam tylko w wyznaczonych ku temu miejscach. W przeciwnym wypadku będzie musiał uiścić 100 zł kary.

Wiedza procentuje – odszukaj ją

blokada-na-koloSkąd wiedzieć gdzie można parkować a gdzie nie? Wystarczy poświęcić trochę czasu na odświeżenie wiedzy wyniesionej z kursu prawa jazdy. Jak to zrobić? Wystarczy znaleźć w sieci kodeks drogowy bądź zainwestować w jego drukowaną wersję – wygodniej się czyta i można zakreślać. Warto zerknąć też na taryfikator mandatów. W trakcie jazdy kluczowe jest patrzenie na znaki. Na pocieszenie powiedzmy jedno: trening czyni mistrza! W razie wątpliwości można zawsze zabierać w trasę bardziej doświadczoną osobę, która pomoże wdrożyć się w rolę kierowcy. Zawsze też bierzmy ze sobą zdrowy rozsądek i dobry humor. Nie ma nic gorszego niż stres za kółkiem. Skupienie – tak, zdenerwowanie nie. Ze spokojną głową łatwiej jest przecież znaleźć miejsce parkingowe.

Źródło matines.pl

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *