Zarządzanie czasem – poradnik fleet managera

Organizowanie pracy floty pojazdów kojarzone jest głównie z zarządzaniem samochodami i ludźmi, którzy z nich korzystają. To prawda – jednak jest jeszcze jeden aspekt o którym często się niestety zapomina. Zarządzanie flotą to także zarządzanie czasem. To element obecny w życiu każdego człowieka. Czas. Cenny zasób, którego nie sposób odtworzyć a który łatwo roztrwonić, nawet nie wiadomo kiedy. No właśnie – zobacz dlaczego czas jest także ważny dla fleet managera.

Tik – tak – wskazówki zegara przesuwają się nieubłaganie wyznaczając rytm dnia większości ludzi. Czas odgrywa istotną rolę w zawodzie fleet managera. Chodzi o kwestie finansowe i logistyczne. Samochód, który stoi i się kurzy nie zarabia na siebie. Prace aut trzeba zorganizować też tak by nie doszło do sytuacji w której brakuje pojazdu a np. dwie osoby muszą teraz-zaraz jechać w dwóch różnych kierunkach. Nie ma wątpliwości – dobre zarządzanie samochodami opiera się w gruncie rzecz na dobrym rozłożeniu ich zadań w czasie.

Kontrola poprzez technologię

W zarządzaniu flotą pomaga nowoczesna technologia a zwłaszcza gps lokalizator. Na czy polega jego działanie? Na wykorzystaniu technologii gps, dzięki czemu można bez problemu nie tylko określić położenie pojazdów, ale także znać i planować przebyte przez nie trasy. Urządzenie takie jak gps lokalizator potrafi też wysyłać fleet managerowi alerty np. wtedy, gdy samochód XYZ wyjedzie poza obszar w którym powinien spełniać swoją służbę. Nie trzeba też ukrywać – systemy gps w firmach stosuje się też dlatego, że szybko i na ogół skutecznie prowadzą do redukcji wydatków na paliwo oraz optymalizacji tras. Zarządzanie czasem jest łatwiejsze – technologia gps daje bowiem większą kontrolę nad całokształtem funkcjonowania floty.

Czas ucieka

Czas ma znaczenie nie tylko w bezpośredniej organizacji pracy floty. Chodzi też o kwestie tak newralgiczne, jak terminy. Fleet manager musi pamiętać o dacie upływu ubezpieczenia czy innych rodzajach umów np. leasingowych. Zaawansowane systemy gps – jeśli się je odpowiednio skonfiguruje potrafią też wysyłać sygnały przed nadejściem kluczowych dla fleet managera dat. Pilnowanie terminów to jak pewnie wszyscy wiedzą, poważna sprawa i nie ma z tym żartów.

Zatrzymać wskazówki zegara?

Czas działa też na niekorzyść – i trudno na to poradzić. O co chodzi? O stan samochodów. Im starsze auto, tym z reguły jest ono bardziej eksploatowane. A to przekłada się zwykle na jego mniejszą sprawność i większą podatność na awarie. Trudno na to coś poradzić – tak już wygląda żywot maszyn – im dalej w las…tym więcej problemów. Sposobem na złagodzenie skutków upływu czasu jest regularny i porządny monitoring stanu pojazdów – reagując w porę jesteśmy w stanie szybciej poddać pojazd naprawie a tym samym przedłużyć mu życie. Dobrym pomysłem jest też kupowanie mało awaryjnych, długowiecznych pojazdów.

Artykuł powstał dzięki materiałom udostępnionym przez portal www.ochronafloty.pl

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *