Czy książkę lepiej pisać ręcznie czy na komputerze?

0
371

Pisanie książki to wyzwanie, z którego nie do końca zdają sobie sprawę początkujący pisarze. Z ich punktu widzenia sprawa jest prosta: wystarczy włączyć komputer, uruchomić pierwszy lepszy edytor tekstu i zacząć pisać. Niestety, w czasach gdy wszystko w cyfrowym świecie może być podsłuchiwane, takie rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne.

Zeszyt, pióro i do dzieła!

Pisanie książki na papierze może i nie jest tak proste, jak skorzystanie z pomocy komputera, ale w dzisiejszych czasach metoda ta jak najbardziej się sprawdza. Owszem, rękopis i tak trzeba będzie przepisać na wirtualną kartkę papieru, by następnie przesłać go do wydawcy, ale za to można cieszyć się pełnym bezpieczeństwem swoich danych. Ekologiczne notesy książkowe to świetna propozycja dla początkujących pisarzy. Produkuje się je z wykorzystaniem metody recyklingu, co czyni je tanimi i funkcjonalnymi. Można w nich zawrzeć myśli, notatki, uwagi i wiele innych, często nacechowanych autentycznymi uczuciami informacji. To nośniki danych, na które łatwo przelać swoje autorskie myśli. Raz przekreślone w nich zapisy nie znikają (jak w Wordzie), ale mogą stać się źródłem inspiracji dla kolejnej, znacznie lepszej wersji dzieła.

O bezpieczeństwie słów kilka

Wracając do kwestii bezpieczeństwa, typowy notes książkowy ma pod tym względem olbrzymią przewagę nad (prawie każdym) komputerem. Większość początkujących autorów korzysta z komputera, który:

  • posiada darmowego, nie zawsze skutecznego antywirusa,
  • jest non-stop połączony z siecią,
  • nie posiada dodatkowych zabezpieczeń np. szyfrujących pliki.

Problem w tym, że komputer jest stale narażony na ataki szpiegujące. Samo przeświadczenie o tym, że dane urządzenie nie cieszy się popularnością wśród hakerów, może być mylne. Posiadanie własnego notesu jest pod tym względem dużo bezpieczniejsze. Owszem, jego zawartość trzeba w końcu przenieść do cyfrowego pliku, ale na ten czas można uzbroić się w odpowiednie systemy zabezpieczeń.

Inwestycja w przyszłość

Być może większość początkujących autorów książek nie bierze pod uwagę takiej sytuacji, ale rękopis książki zawsze warto potraktować jako inwestycję, która posłuży kolejnym pokoleniom. Jeśli dany utwór odniesie swój wydawniczy sukces, to notes z czystymi kartkami zawierający surową wersję tekstu, będzie w przyszłości na wagę złota.

Początkujący pisarze powinni rozpocząć od pisania swoich książek na papierze. I choć jest to metoda znacznie bardziej czasochłonna, to dzięki niej budowany w ten sposób utwór dojrzewa, podobnie zresztą, jak i ich autorzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here